Творчий звіт керівника театрального гуртка Мостиського БДЮТ 

Богуцького Зеновія Григоровича

«Доторкнутись словом до душі»

Поезія Ліни Костенко увібрала в себе дві найбільші людські доблесті–мужність і розум. Водночас – це поезія ніжної та прекрасної жінки, що володіє могутньою силою почуттів, їх витонченістю та аристократизмом. Чистий і щирий голос поетеси, її неповторно-своєрідна поезія вже кілька десятиліть чарують читачів; шанувальники її таланту не стомлюються у нетерплячому очікуванні нових книг митця, їх вихід у світ завжди свято для тих, хто кохається у мистецтві слова. Визначальним для поезії Ліни Костенко є неоромантичний світогляд, у центрі якого – людина, її творчі здібності, вольове начало, активність не лише у творчій, а й у суспільній сфері, утвердження свободи суверенної особистості. Творчість у гуманістичній світоглядній концепції поетеси є виявом духовно-естетичного потенціалу особистості, можливістю переборення суперечності між ідеалом і дійсністю шляхом їх гармонізації. Осягається абсолютна краса, гармонія, досконалість, стверджується абсолютно духовна сутність краси. Вічні цінності краси втілюються у мистецтві, поезії. Краса природи (образи гірських вершин, зоряного неба) символізує поривання до ідеалу. Любов осмислюється як духовна цінність особистості. Насамперед це любов до рідного краю і породжене духовною спільністю інтимне почуття. Своєрідністю осмислення любові в художньому світогляді Ліни Костенко є ствердження її як пам’яті, елементу духовного досвіду особистості.

Творчість художниці Дарії Альошкіної та її неповторні витинанки , надихнули юних театралів на читання дитячої поезії славної Ліни Костенко. Керівник гуртка у дохідливій формі ознайомив дітей з творчістю геніальної поетеси Ліни Василівни Костенко. Гуртківці мали змогу переглянути відеоролик поезій , прочитаних самою поетесою. Аматори сцени виконали театральний перфоменс «Бузиновий цар». Гуртківці: Адам Лінчак , Марічка та Вероніка Помігуєві, Світлана Воїнська, Оленка Барсукова, Іларія Мантошко, Юрій Фісенко декламували поезію Ліни Василівни. Виконання поезії відбувалось на фоні мелодій неперевершеного композитора М. Скорика. Асоціації , які виникали у дітей під час читання віршів , актори відобразили у малюнках. 

Творчий звіт присвячений ювілею великої поетеси Л. В. Костенко. Діти склали вітальні телеграми для письменниці. 

На занятті побувала дочка видатного композитора М. Скорика Ліліана Скорик та директор Народного історико – краєзнавчого музею Р. Новіцький та художник Т. Говда. 

Ліна Костенко, Дарія Альошкіна надихнула усіх присутніх на творчість.


Про Тараса, про Шевченка нам розказувала ненька,

Про Тарасових батьків, про сестер і про братів,

Та й розповідав нам тато і цікаво, і багато – 

Як Тарасик виростав, як поетом славним став.

Я Шевченка поважаю, вірші все його вивчаю – 

Ось уже навчився я десять віршів з «Кобзаря».

(Р.Заводович) 

З метою ознайомити дітей з творами та біографією Т.Г.Шевченка; учити уважно слухати і розуміти зміст художніх творів; формувати вміння виражати емоційний стан голосом, мімікою; учити запам’ятовувати дійових осіб та послідовність дій; розвивати інтонаційну виразність та імітаційні здібності; розвивати уяву, фантазію, мислення; виховувати гордість та повагу до видатних співвітчизників у школі комплексного виховання дітей дошкільного віку «Паросток» Мостиського БДЮТ, керівник З.І.Калита провела цікаве пізнавальне заняття за темою «Т.Г. Шевченко. Дитячі роки. Краса природи й поетичного слова в поезії «Садок вишневий коло хати…»

У цікавій поетичній формі було розпочате заняття, керівник розповіла дітям, що найбільше багатство України – це люди, які тут живуть. Лише українці можуть славити свою країну. Саме одним із таких видатних українців був Тарас Григорович Шевченко. Діти із цікавістю слухали про цікаві епізоди дитинства Кобзаря, які доповнювалися віршами, крилатими висловами, уривками з біографії.

На занятті діти розглянули виставку ілюстрацій, дитячих малюнків до творів Т.Г.Шевченка, уважно придивлялися до його портрета, мали можливість побачити та погортати сторінки самого Кобзаря. З радістю та великим захопленням розучили пісню « Поклін тобі, Тарасе», та вірш «Садок вишневий коло хати». Для кращого засвоєння матеріалу, заняття супроводжувалося демонстрацією презентації.

Також, діти прослухали не менш цікаву розповідь керівника про Тараса Шевченка:

- Ще дитиною почав Тарас малювати і писати вірші. Дуже рано у Тараса виявився хист до малювання. Змалку крейда чи вуглина були для нього неабиякою радістю. Усе ними обмальовував, залюбки зображував птахів, звірів, людей. Коли служив у пана, потайки змальовував картини. У Петербурзі молодому Шевченкові пощастило: друзі викупили його в пана з кріпацтва, і він вступає до академії вчитися на художника. 

Погляньте на його картини: як гарно він малював! Уже наприкінці життя його було вшановано званням академіка. Але найбільше знає і любить Україна Т.Шевченка як свого великого поета. Він писав вірші про Україну, яку дуже любив, про українців. Тарас Григорович написав «Буквар» для дітей. Для того щоб могли його всі купити, він коштував три копійки. Шевченко писав вірші для дітей і для дорослих. У своїх віршах поет учив любити своїх близьких, поважати батьків, виховувати почуття власної гідності, віри в рідний народ, шанобливого ставлення до родини , домівки.

Життя у Тараса Григоровича було складне і важке, але життя його не зламало, він до кінця хотів робити для людей добро. Він мріяв написати ще підручники для молодших школярів, хотів викладати малювання. Але він помер і не зміг цього виконати. Та пам'ять про цього видатного українця жива у серцях його співвітчизників, і не тільки. Тараса Григоровича Шевченка знають у всьому світі. Він прославив не тільки своє ім’я, а й свою Вітчизну.

Ми пишаємося, що маємо такого видатного співвітчизника – поета і художника

6 березня у Мостиській ОТГ відбувся перший етап конкурсу образотворчого мистецтва "Таланти твої, Україно".

Переможцем у номінації "Витинанка" стала Лех Діана,13 років (робота"Мавка"), вихованка гуртка Мостиського БДЮТ(директор С.Сайко).


Відбувся 06.03.2018 р.I етап міського конкурсу образотворчого мистецтва «Таланти твої, Україно»

Мета і завдання конкурсу:

• Виявити здібних дітей та підлітків, що займаються різними видами та жанрами образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва, спрямувати подальший розвитку їх таланту;

• пропагувати кращі зразки народного українського мистецтва, залучати дітей до збереження, відродження творів народних майстрів, сприяти створенню цікавих нових творів образотворчого мистецтва;

• відзначити кращі навчальні заклади і талановитих, високопрофесійних педагогів.

• Пропагувати серед учнівської молоді творчість українських митців.

На І етап міського конкурсу образотворчого мистецтва «Таланти твої, Україно!» 


На тлі витинанок художниця Дарії Альошкіної в приміщені музеї «Мостищини» (директор Роман Новіцький) юні театрали провели «Літературний акорд» на темпу : «Любіть одне одного».


У гуртках "Аплікація", "Витинанка", "Рисунок", "Живопис"(керівник Лех Н.В) була проведена виставка творчих робіт

"Щоб не плакать, я сміялась".

Мета виставки: розширити знання дітей про творчість Лесі Українки, передати її поетичний світ у власних ілюстраціях, виховувати любов до творчої спадщини поетеси.

Діти слухали бесіду про Лесю Українку, читали такі вірші як: "Зоряне небо", "Конвалія", "Сосна" і інші.

Потім у своїх роботах вихованці гуртків відображали ці твори, які їм найбільше сподобались.

Найкращі ілюстрації були відібрані для виставки.


Засідання методичної ради Мостиського БДЮТ 

(Мостиської ОТГ) на тему: «Розвиток у гуртківців 

здатності до усвідомленого вибору

майбутньої професії»

Сучасне осмислення багатого досвіду організації творчої діяльності дітей та молоді на принципах їхньої добровільної участі у гуртках допоможе підвищити ефективність не тільки позашкільного виховання, але й духовно збагатити педагогічний процес у БДЮТ. Заняття у гуртках повинно стати поштовхом вибору майбутньої професії. Заняття у гуртку – це повноцінний відпочинок , цікаві зустрічі за чашкою чаю , численні виступи , вистави, екскурсії. Керівник гуртка повинен поставити для гуртківця гідну мету, усвідомлення даної мети , самореалізації та самовдосконалення.


Гуртківці Мостиського БДЮТ відвідали виставку витинанок Дарії Альошкіни у краєзнавчому музеї "Мостищина".

Метою даної екскурсії було ознайомлення дітей із давнім українським мистецтвом витинанки, його різномаїттям та призначенням.

Наші вихованці із захопленням розглядали роботи майстрині, слухали розповідь про її мистецький шлях. Усім рекомендуємо відвідати, бо фотографії не передають усієї магічної атмосфери.

Дітям дуже сподобалась лекція про ліру - унікальний музичний інструмент, який у руках майстра звучить просто чудово. Щиро дякуємо Гордієві Страхуку за надзвичайно цікаву та пізнавальну розповідь.


Конкурс на краще читання поезії «Мова українська – мова єднання»


У гуртку «Географічне краєзнавство» Мостиського БДЮТ (керівник Гук М.В.) відбулася година пам’яті «Зима, що нас змінила» присвячена Героям Небесної Сотні, які загинули у січні – лютому 2014року.

Метою даного заходу було ознайомити гуртківців з історичним та суспільним значенням Революції гідності, короткими життєписами деяких героїв Небесної Сотні, розкрити суть подвигу Небесної Сотні, вшанувати героїзм українських захисників і тих, які полягли, і тих, які сьогодні зі зброєю в руках захищають суверенітет України, прищеплювати любов до Батьківщини, виховати патріотичну свідомість, розвивати бажання стати гідними громадянами України.

Керівник гуртка розповіла про події листопада 2013 - лютого 2014 років, коли Майдан став Революцією Гідності, символом боротьби, символом утвердження прагнень українців до європейських цінностей. Особливо акцентувалася увага на подіях 18 – 20 лютого, що були найтрагічнішими за усю Революцію. 

Вихованка Маркіяна Рижок підготувала короткі біографії деяких Героїв і зачитала їх. Також діти переглянули фрагменти документального серіалу «Зима, що нас змінила»

Найактивніші гуртківці декламували вірші, підготовлені заздалегідь. Також відбулася виставка малюнків присвячених Небесній Сотні, над якими вихованці працювали напередодні.

Закінчилася дана година пам’яті хвилиною мовчання та спільним походом до площі Небесної Сотні , де діти запалили лампадки і помолилися за душі Героїв.

Ще довго-довго з покоління в покоління будуть передавати батьки синам і дочкам, а ті своїм дітям спогади про тих, хто залишив життя земне у 2013-2014 рр. Ця подія сколихнула весь світ, не залишила байдужою жодної душі. Вшанувати ім’я цих патріотів - це не просто святий обов’язок, це наша шана і гордість за них, за їхню відданість, за відвагу.


    20 лютого 2018 року у приміщенні Твіржанського НВК гуртківцями # історичне краєзнавство #Джура # під керівництвом Підбережника С.Б. був проведений вечір пам'яті  "Ніхто незабутні, ніщо незабуте. Всі присутні пом'янули герої Небесної Сотні хвилиною мовчання. ГЕРОЇ НЕ ВМИРАЮТЬ. СЛАВА УКРАЇНІ! !! ГЕРОЯМ СЛАВА!!!


Уроки пам'яті "У їхніх серцях Україна жила" були проведені у старших групах танцювального гуртка (керівник О.Марек) та гуртка "Основи міжнародної журналістики" (керівник Н.Гонтова). Однойменні бесіди були проведені у всіх групах гуртка англійської мови.

Метою даних занять було вшанування пам'яті героїв Небесної сотні у четверту річницю жорстоких розстрілів на Майдані, ознайомлення дітей з іменами сучасних героїв, сприяння формуванню національно свідомих громадян.

Вихованці танцювального гуртка ознайомились із хронологією подій на Майдані та особливу увагу звернули на події 20 лютого 2014 року, що стали переломними в новітній історії України.

Була також організована акція "Вогник для героя". Діти декорували синьо-жовті лампадки чорними стрічками, що символізувало скорботу всієї України за своїми найкращими синами. Потім віднесли лампадки до портретів героїв на Площі Небесної сотні, де помолились за полеглих.

Вихованці гуртка "Основи міжнародної журналістики" ознайомились не лише з фактами подій на Майдані, але й з впливом цих подій на свідомість українців. Діти переглянули презентацію "Майдан у піснях, поезії, на полотні та в українській душі", у якій відображено вплив Майдану та подвигу Небесної сотні на сучасне мистецтво України. Вихованців найбільше вразили емоційні вірші та полотна українських художників, які черпали натхнення із сильного духу українського народу, що яскраво проявився під час подій на Майдані.

Заняття завершилось хвилиною мовчання.


А сотню вже зустріли небеса..

Летіли легко, хоч Майдан ридав…

І з кров’ю перемішана сльоза….

А батько сина ще не відпускав..

Й заплакав Бог, побачивши загін:

Спереду – сотник, молодий, вродливий

І юний хлопчик в касці голубій,

І вчитель літній – сивий-сивий..

І рани їхні вже не їм болять..

Жовто-блакитний стяг покрив їм тіло..

Як крила ангела, злітаючи назад,

Небесна сотня в вирій полетіла…

20 лютого – День Героїв Небесної Сотні. У цей зимовий день ми вшановуємо відвагу, силу духу і стійкість наших громадян, які віддали найдорожче ‒ життя ‒ під час Революції гідності (листопад 2013 року ‒ лютий 2014 року), захищаючи ідеали демократії, відстоюючи права і свободи людини, європейське майбутнє України.

Їх назвали Небесною Сотнею – українців, які загинули в Києві на Майдані, вулицях Грушевського та Інститутській. Вони гинули за честь, за волю, за право бути Українцем і за свою Батьківщину. Героїчна сотня, зробивши перший крок, журавлиним ключем полинула у вирій вічності, ставши нашими Ангелами-Охоронцями на небі.

Герої не вмирають!

Саме цими словами Україна проводжала в останню путь своїх синів та дочок, тих, хто загинув за свою країну, за свій народ. Знову від нас пішли найкращі… Ті, для кого справедливість, гідність, свобода, Україна – були не просто словами, а сенсом їхнього життя.

Історія України мала багато трагічних періодів, коли свобода і навіть сам факт існування українського народу опинявся під загрозою знищення. Але завжди у такі періоди найкращі сини і дочки України піднімались на захист своєї землі.

Холодними зимовими днями і ночами на Майдані пліч-о-пліч стояли українці і євреї, росіяни та вірмени, грузини і білоруси. Їх об’єднала українська земля та бажання жити у вільній країні.

20 лютого 2014 року став днем початку нової історії нашої держави. Тоді Україна на повні груди вдихнула повітря, насичене свободою, горем і журбою…

Нам завжди болітимуть їхні рани… Наші серця назавжди обпалені сльозами їхніх матерів і батьків, дружин і дітей, братів і сестер…

Небесну Сотню пам’ятатимуть завжди, про них обов’язково знатимуть прийдешні покоління, бо Герої не вмирають!

Слава Героям і найсвітліша пам’ять навіки вічні…

16 лютого вихованці гуртків декоративно-ужиткового напрямку ( керівники Лех Н.В., Лизуник Л.М., Здирко Н.К. ) Мостиського БДЮТ ( директор Сайко С.М.) презентували виставку - реквієм " Небесна сотня в вирій полетіла..."

На виставці представлені роботи учасників гуртків " Витинанка", " Умілі руки ", " М'яка іграшка ", а також інформаційні листівки, книги про Героїв Небесної Сотні.

19 і 20 лютого у гуртках проводяться години пам'яті Героїв Небесної Сотні. Вихованці згадують їх поіменно , розповідають про життєвий шлях кожного з Героїв до цього трагічного дня 20 лютого 2014 року, який змінив хід історії.

Хтось мудрий сказав: із втратою кожної людини ми втрачаємо цілий Всесвіт. Чотири роки тому на Майдані та Інститутській ми втратили нашу Небесну Сотню. Героїв, які поклали життя, щоб ми могли жити в іншій, кращій Україні. . Вони теж хотіли жити. Кожен мав свої мрії, будував плани на майбутнє, малював в уяві свій маленький світ. Не судилося.

За кожною розповіддю -- біль і смуток. Адже ті, хто загинув під час Революції Гідності, так любили життя! Мали так багато мрій! Вони прийшли в цей світ, щоб радіти, творити, щоб робити його кращим. І тепер -- це наша місія.

Але герої не вмирають! Вони завше будуть в наших серцях.

Слава Україні!

Героям Слава!

Слава Небесній Сотні!


Організація роботи театрального гуртка за векторами Мостиський БДЮТ – це безпосередня діяльність школярів і залучення у ролі консультантів . Структура діяльності гуртка «Ляльки і діти» охоплює такі вектори :

• Музичний

• Дизайнерський 

• Художній 

• Акторські

Опрацюванням кожного вектора займаються гуртківці. 

Музичний вектор передбачає музичний супровід кожної вистави. 

Дизайнерський вектор передбачає діяльність зі створення зовнішнього антуражу: 

 Декорації

 Світло

 Костюми

 Оформлення сцени та глядацького залу

Акторський вектор – це безпосередньо сценічне дійство, реалізація рольової частини сценічного дійства.


Думки юних акторів про події Майдану.

Уляна Квіз: «Герої Майдану, ви піднялись за правду і віру».

Юрій Фісенко: «Бо на майдані піднявся цвіт нації, за волю та свободу і справедливість. Вони піднялись з колін, бо брехня їм набридла».

Адам Лінчак: «Україно моя, ми з тобою, ти ніколи не будеш сама».

Владислав Федоров: «Збудися нація…»

Вероніка Помігуєва: «За щастя, за майбутнє поколінь, людей Майдан підняв!».

Анастасія Майгер: «Любов до України, не у всіх одна… Болить душа …».

Анастасія Барсукова: «Пам’ять все збереже, подвиг житиме вічно».

Світлана Воїнська: «Захищали, ви неньку, нас усіх героїчно у хвилині мовчання, побудем сумні».

Іларія Мантошко: «Вони розмовляють з Богом, вони падали, а серце стискалося від болю».

Кирило і Михайло Сиїдови: «Герої не вмирають! Слава Україні!».


17 лютого 2018 року суботнього вечора актори – гуртківці Мостиського БДЮТ (директор С.Сайко) у приміщенні Народного історико – краєзнавчого музею «Мостищина» (Мостиська ОТГ) продемонстрували виставу – плакат «Небесна Сотня білих журавлів». 

       Навесні 2014 року в Україну прийшла війна, що змінила життя багатьох. Війна, яка позбавила сну сотні тисяч українців.  «Скільки всього могло б статися і не статися якби не війна…». Нажаль ціна перемоги Майдану – це людські жертви, це Герої Небесної Сотні, які за нас і наше майбутнє, за іншу, Україну, в складі Європи, заплатили своїм життям. Тому обов’язком і повиністю для всіх українців є зберегти пам’ять про ці події, про Героїв, які загинули на Майдані. Ми просто зобов’язані їх  пам’ятати, свято берегти їх імена і молитися за Україну і наше майбутнє, яке вони для нас здобули. 

Юні актори продемонстрували епізоди – етюди, з подій Майдану. Декламували поезію місцевих поетів Й. Шевчика та З. Либика. Перед дітьми виступив директор музею Р. Новіцький, який розповів чому молодь пішла на Майдан. Керівник театралів З. Богуцький розповів дітям для чого матері пішли на війну? – «Бо взимку 2014 року на Майдані побили їхніх дітей, родичів, друзів, однодумців, бо діти в українських школах малюють не будинки, а солдатів і танки, бо в Миколая просять не новий велосипед, а миру і щоб «татко повернувся живим», бо війна…».

      Присутні переглянули відеофільм «Зима, що нас змінила». Кожен висловив свою думку та враження про події Майдану. 


Узагальнюючі заняття з акторської майстерності 

«Тайна зів’ялих троянд Лесі Українки»

Гуртківці – театрали Мостиського БДЮТ (Мостиська ОТГ) провели узагальнююче заняття з акторської майстерності. Керівник гуртка у дохідливій формі розповів юним акторам про творчість великої поетеси «Леся була така «сильна духом» , що не лише сама не тратила мужності, а ще й знаходила в себе снагу підбадьорювати інших». Лесині очі стають світлими , блакитними, допитливими, ніби вона чогось жде від співбесідника. Ось вона підіймає невелику руку , білу білу і поправляє сплетені узлом коси… Кожне слово полум’яної поетеси горіло і кликало до боротьби.

Вставай, хто живий, в кого думка повстала!

Година для праці настала!

Не бійся досвітньої мли,-

Досвітній огонь запали,

Коли ще зоря не заграла.

Гуртківці продемонстрували уривки з драми – феєрії Лесі Українки «Лісова пісня».


      15 лютого в Україні відзначають день воїнів - інтернаціоналістів - день пам'яті учасників бойових дій на території інших держав.

     З метою поглиблення знань гуртківців про війну в Афганістані, інші військові конфлікти, у яких брали участь українці та виховання у дітей поваги до ветеранів, було проведено відкритий урок "War brings a pain...always and everywhere/Війна приносить біль... завжди й усюди" у старшій групі гуртка англійської мови (кер. Н.Гонтова) Мостиського БДЮТ – директор С.Сайко.

     Діти ознайомились із хронологією війни в Афганістані, підготували декілька розповідей про ветеранів-афганців. Потім детально розглянули карту сучасних військових конфліктів у світі, були щиро вражені, що війн так багато і деякі з них тривають більш ніж 70 років.

      Вихованці зачитували й обговорювали вислови про війну та мир:

"Мир не можна утримати силою. Його можна досягнути лише через

порозуміння." - Альберт Ейнштейн. "Коли сила любові перевершить любов до сили, настане мир на землі." - Джимі Хендрікс

     "На війні головне перемогти свою ненависть до ворога, інакше вона переможе тебе." - о.Іван Гуня. Діти охоче взяли участь у хвилинці рефлексії "Птахи миру". Вони вирізали паперових голубів та приклеювали їх на ті країни світу, які потерпають від війни бажаючи при цьому якнайшвидшого закінчення конфлікту.

      Завершилось заняття спільною молитвою за щасливе повернення усіх військових додому та за мир у всьому світі.


      15 лютого в Україні вшановують учасників бойових дій на тереторії інших держав.

     Після закінчення Другої світової війни українські військові брали участь у 24-ох локальних війнах і збройних конфліктах на території 16-ти іноземних держав. За часів СРСР вони виконували «інтернаціональний» обов‘язок у Чилі,Іспанії,Єгипті,В‘єтнамі, Єфіопії, на острові Куба та в багатьох інших «гарячих» точках. Але найбільш маштабною та трагічною була війна в Авганістані, яка тривала 10 років  - з  25 грудня 1979 року по 15 лютого 1989 року.

   Авганська війна.... Брудна, неоголошена. Та хіба війни бувають чистими?160-ти тисячам жителів України судилося пройти горнило авганської війни.3383 з них повернулись додому у цинкових трунах, 12 тисяч залишилися інвалідами,понад 100 тисяч живуть і житимуть з невиліковними хворобами.86 українських юнаків - у полоні, більшість з них можна вважати,що пропали безвісти. Вже 29 років не згасає біль у тих,хто мусить жити,хто повернувся з Авганської війни.

    У гуртку «Історичне краєзнавство» (Молода Просвіта) керівник Н.Рифяк  Мостиського БДЮТ (директор С.Сайко) відбулася зустріч - спогад «Одвічна біль Авганістану».

    До гуртківців був запрошений житель с.Липники Нуцковський Мар‘ян, який був учасником бойових дій у Авганістані. п.Мар‘ян звернувся до вихованців: «Війна - це кров, біль, втрата близьких людей. Важко це все переносити». 

      Пам‘ять. Гірка пам‘ять війни! Вона ніколи не згасне. Вона ярить мозок,збуджує уяву. Пам‘ять! Що ти залишила? Похоронки? Сльози матерів? Наречених, що недолюбили своїх хлопців? Поминальний дзвін та тепло свічки.

 


Відповідно до ст. 39 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", у рамках відзначення 100 - річчя Української революції - 1921років, з метою промоції традицій національного державотворення , належної підготовки та проведення заходів із відзначення 100 - річчя утворення Західноукраїнської народної республіки. 

Відомий дослідник національно - визвольних змагань українського народу, професор Лев Шанковський у своєму воєнно - історичному мемуарі "Українська Галицька Армія" зізнається, що "При листопадові дні в цілій низці повітів не знаємо нічого, бо немає джерельних даних, наприклад, з повітів: Борщів, Городенка, Городок, Гусятин, Добромиль, Заліщики, Збараж, Зборів, Мостиська, Надвірна, Скалат, Снятин, Чесанів".

Для розкриття цієї теми ми звернулись до праць краєзнавців, які проживали на теренах Мостиського повіту.

На базі Народного історико - краєзнавчого музею "Мостищтщина" (Мостиської ОТГ) проведено круглий стіл на тему "Національно - визвольні змагання в 1918 - 1921 роках". Слід віддати шану генералу Антонові Кравсу, командиру третього корпусу УГА (за національністю німець), але з честю прислужився українській справі. Дізнавшись про Листопадовий зрив 1918 року і записався добровольцем для організації частин УГА на наших теренах. Було багато молоді, що жертвувували собою, віддавали своє життя за Україну. 

Сьогодні відшуковуємо могили борців за українську державу, адже це відрізок нашої історії, який ніколи не стреться з пам'яті прийдешніх поколінь.

У засіданні круглого столу взяли участь працівники культури, гуртківці та педагоги Мостиського БДЮТ,  бібліотечні працівники, дирекція музею. Присутні переглянули документальну виставку цих подій.


День Св.Валентина - одне з найулюбленіших свят вихованців гуртка англійської мови. Щороку в кожній групі проводяться тематичні заняття, конкурси, вікторини. Метою цих заходів є ознайомлення дітей з історією свята, зацікавлення культурою та звичаями інших держав, повторення тематичної лексики.

13 лютого було проведено відкритий урок "WE LOVE ENGLISH/Ми любимо англійську" у молодшій групі гуртка англійської мови Мостиського БДЮТ. На заняття були запрошені батьки вихованців, якіпрацюючи разом із дітьми, охоче повторювали англійську лексику, виконували завдання на кмітливість та спостережливість. Діти також підготували для батьків декілька сюрпризів: чудово виконали пісні на англійській мові та подарували батькам незвичайні "валентинки" ручної роботи.

У середній групі було проведено майстер-клас "Валентинка з сюрпризом". Діти із задоволенням навчилися виготовляти листівку у вигляді кумедного метелика із кольорового паперу та льодяника, а також писати привітання на англійській мові.

У старшій групі було проведено конкурс на найоригінальнішу листівку. Оцінювався не лише зовнішній вигляд, але й текст привітання, який вихованці перекладали на англійську мову. Переможцями стали Ангеліна Мелешко та Петро Гринишин.


У День святого Валентина керівник школи комплексного виховання дітей дошкільного віку " Паросток" Курант Л.І. разом з дітьми виготовили і дарували один одному "валентинки".


Сьогодні, в День Святого Валентина, вихованці гуртків " Умілі руки" ( кер. Лизуник Л.М) і " М'яка іграшка " ( кер. Здирко Н.К.) Мостиського БДЮТ влаштували святкові посиденьки в імпровізованому кафе. 

Зігріваючись ароматним чаєм і частуючись солодощами, у невимушеній атмосфері гуртківці розповідали про історію виникнення Дня Святого Валентина і традиції його святкування у різних країнах, згадували різні романтичні історії.


День Святого Валентина ще іменують Днем усіх закоханих. Свято — неофіційне і не є вихідним, проте активно відзначається молоддю щорічно 14 лютого. День Валентина прийшов до нас з-за кордону і дуже скоро став одним з найпопулярніших молодіжних свят.

ІСТОРІЯ ВИНИКНЕННЯ СВЯТА.

Достовірних даних про те, де саме зародилася традиція святкування — немає, одні вважають батьківщиною знаменного дня — Англію, інші — Францію. За переказами, День Святого Валентина вшановує великомученика Валентина — священика, який всупереч наказу імператора Клавдія ІІ, що забороняв молодим чоловікам мати сім'ю, таємно вінчав закоханих. Правитель вважав, що самотній чоловік, не обтяжений сімейним побутом, має шанси стати кращим воїном, оскільки його думки зайняті тільки майбутніми битвами. Незабаром дії священика були розсекречені, сам Валентин постав перед судом, піддався жорстоким тортурам і згодом був страчений. В ніч перед стратою він написав своїй коханій лист — признання в любові у віршованій формі. Згодом такі листи стали називати «валентинками». Дата смерті великомученика і припадає на 14 лютого.

Минуло багато часу, в XIV столітті священика Валентина канонізували — за благі діяння віднесли до числа святих. Відтоді День Святого Валентина активно святкується в Європі і в нашій країні.

ТРАДИЦІЇ СВЯТКУВАННЯ ТА СИМВОЛІКА Дня Святого Валентина

Щороку 14 лютого молоді люди, що мають пару, дарують своїм половинкам різноманітні подарунки:

• «валентинки» — символічні листівки у формі сердечок, які містять признання в коханні, найчастіше у віршованій формі;

• солодощі, виготовлені в тій же «серцевій» формі або які зображують фігурки Купідона — бога любові;

• м'які іграшки та сувеніри.

Очевидно, що головні символи свята повинні бути виконані в яскравих червоних і рожевих тонах — кольорах, що означають пристрасть і полум'я почуттів

До Дня Святого Валентина вихованці гуртків декоративно- ужиткового напрямку ( керівники Лех Н.В., Лизуник Л.М., Здирко Н.К) Мостиського БДЮТ ( директор Сайко С.М.) підготували виставку творчих робіт . Сувеніри виготовлені у різних техніках -- витинанка; малюнок; аплікація; вироби з пінопласту, солоного тіста; м'яка іграшка, лялька-мотанка та ін.

 


Вихованці гуртка " М'яка іграшка" Мостиського БДЮТ готуються до Дня Святого Валентина --- виготовляють сувеніри, оформляють виставки творчих робіт.


    На сьогодні Інтернет відіграє важливу роль в житті сучасної людини. Глобальна мережа Інтернет – це необмежений ресурс, який може бути використаний як для навчання, так і для відпочинку та спілкування з друзями. Але вміщаючи в себе великий інформаційний, навчальний та розважальний потенціал, Інтернет може бути небезпечним та становити певний ризик, особливо для дітей.

6 лютого 2018 року у світі відзначався День безпечного Інтернету під гаслом «Створюй, спілкуйся та поважай: кращий Інтернет починається з тобою» з метою залучити до дій кожного, хто відіграє свою роль у створенні кращого Інтернету для всіх, зокрема, наймолодших користувачів.

Більш того, цей День – це запрошення для всіх до важливого онлайнового спілкування задля забезпечення кращого цифрового досвіду.

В тому, щоб зробити Інтернет чистішим і безпечнішим, без хакерів, терористів, спаму зацікавлений будь-який інтернет-користувач. Кожний шостий житель Землі регулярно працює у Всесвітній мережі, а в розвинутих країнах її колапс може призвести до колапсу цивілізації. Сьогодні електронною павутиною користується кожен п'ятий українець.

В останні роки у віртуальний світ все частіше заглядають діти. Скоро всі українські школи будуть підключені до інтернету. В той же час, далеко не всі дорослі усвідомлюють потенційну загрозу спілкування підростаючого покоління з електронною машиною. Діти легко «підсаджуються на голку» інтернет-розваг, часто-густо зовсім не призначених для них. Більш того, дитина через незрілість психіки не в змозі адекватно оцінити отриману, за допомогою Глобальної мережі, інформацію. З позицій закону багато інтернет-погроз не є протиправними, але вони явно неприпустимі з позицій моралі. Тому в даному випадку актуальною стає допомога самого суспільства. З проблем безпеки дітей в Інтернеті проводяться міжнародні конференції, у багатьох країнах діють «гарячі телефонні лінії», що приймають інформацію про небезпечні сайти, проводиться психолого-педагогічна оцінка змісту мережевих ресурсів.

До Дня безпечного інтернету вихованці гуртків " М\яка іграшка" , " Крій та шиття" ( кер. Здирко Н.К.) Мостиського БДЮТ ( директор Сайко С.М ) провели диспут і тренінги на тему " Інтернет -- мій друг чи ворог ? " Під час проведення заходу гуртківці отримали багато нової інформації про безпеку в інтернеті, ділилися власним позитивним і негативним досвідом користування соцмережами, у ході дискусій вирішували різні проблемні ситуаціїї; протягом проведення тренінгів на дану тематику учні відпрацьовували алгоритми безпечної поведінки в інтернет- мережі.

 


          У Львівському обласному центрі еколого - натуралістичної творчості учнівської молоді відбувся обласний конкурс малюнку "Світ очима дітей".

Діана Лех, 13років, вихованка гуртка "Живопис" Мостиського Будинку дитячої та юнацької творчості,  Мостиської ОТГ (директор С.Сайко) стала переможцем  у третій віковій категорії (12-16р.) – посіла І місце.


У гуртку «Географічне краєзнавство» Мостиського БДЮТ ( керівник Гук М. В.) відбувалася виховна година на тему « Хто він, Василь Кук – останній головнокомандувач УПА?» присвячена 105 – річниці від дня народження генерала – хорунжого Василя Кука.

Метою даної виховної години було ознайомити вихованців з життєвим шляхом останнього командира УПА Василя Кука; сформувати в них повагу до тих часів, до Героїв України, до Героїв УПА, викликати почуття патріотизму, національної гордості, самосвідомості, любові до рідного краю; розвивати почуття відповідальності до своїх обов’язків перед державою, робити висновки на основі фактологічного матеріалу, об’єктивно оцінювати історичні події.

Керівник гуртка розповіла про життєвий шлях В.Кука. Гуртківці переглянули світлини, карти,відеоматеріали. Схвилював і зацікавив перегляд документально фільму «Василь Кук. Останній командарм УПА», під час якого діти почерпнули багато цікавої інформації.

Вихованець Григорій Новіцький урочисто зачитав присягу воїна УПА. 

Учні активно задавали питання і висловлювали свої думки. Закінчилось заняття вшануванням пам’яті Василя Степановича Кука хвилиною мовчання. 

Вічна пам’ять і слава герою України… 

Присяга воїна УПА:

«Я, воїн Української Повстанської Армії, взявши в руки зброю, урочисто клянусь своєю честю і совістю перед Великим Народом Українським, перед Святою Землею Українською, перед пролитою кров'ю ycix Найкращих Синів України та перед Найвищим Політичним Проводом Народу Українського:

Боротись за повне визволення всіх українських земель і українського народу від загарбників та здобути Українську Самостійну Соборну Державу. В цій боротьбі не пожалію ні крови, ні життя і буду битись до останнього віддиху і остаточної перемоги над усіма ворогами України.

Буду мужнім, відважним і хоробрим y бою та нещадним до ворогів землі української.

Буду чесним, дисциплінованим і революційно-пильним воїном.

Буду виконувати всі накази зверхників.

Суворо зберігатиму військову і державну таємницю.

Буду гідним побратимом y бою та в бойовому життю всім своїм товаришам по зброї.

Коли я порушу, або відступлю від цієї присяги, то хай мене покарає суворий закон Української Національної Революції і спаде на мене зневага Українського Народу».


Теоретичне заняття  «Способи виготовлення солоного тіста. Сушка. Оформлення, розфарбування, глазурування та лакування виробів".

Практичне заняття Виготовлення маленьких сувенірів. 

Початком роботи є виготовлення ескізу майбутнього виробу. Наступним етапом є замішування тіста (2 частини борошна, 2 частини дрібної солі, бажано “Екстра”, та 1 частина води), борошно має бути без будь-яких добавок, а вода – обов’язково холодною. Після ліплення виріб необхідно просушити на повітрі чи у духовій шафі (спочатку 1 годину при температурі 50°С з повністю відчиненою шафкою, потім – при температурі 50°С із наполовину відчиненою, і одну годину при температурі 75°С із закритою ). Виріб не повинен бути сирим, якщо постукати, то звук має бути дзвінким. Використовувати для сушки мікрохвильову піч не рекомендовано. Потім вироби розфарбовують (бажано акриловими фарбами) чи глазурують соляним розчином, яєчним жовтком. За бажанням вироби можна покрити лаком, для естетичного вигляду та кращого зберігання.

        Гуртківці "Умілих ручок" виготовили різні сувенірчики із солоного тіста та справилися із завданням на "відмінно".


Година пам'яті "Згадаймо їх всіх поіменно" була проведена у Мостиському Будинку дитячої та юнацької творчості. Метою заходу було вшанування пам'яті полеглих захисників Донецького аеропорту, ознайомлення дітей з іменами сучасних героїв України.

Виступ підготували керівники гуртків З.Козак, М.Гук, О.Марек, Б.Писко, Н.Гонтова та вихованці театрального, танцювального, вокального гуртків, гуртка "Географічне краєзнавство" та гуртка англійської мови.

Про легендарну вже історію захисту Донецького летовища розповідати керівники гуртків. Діти читали зворушливі поетичні розповіді про "кіборгів". Чудово підготувалися вихованці танцювального гуртка Ю.Калавай, С.Калавай, М.Марек, С.Філь, Ю.Філь. Пісню "Кленова балада" виконав сімейний дует Писко Б.Г. та Писко М.Б.

Вірш "Захисникам України - "кіборгам"" читала Гірняк Юлія - вихованка старшої групи театрального гуртка (керівник З.Козак). Поетичний твір "Нам невідомі всіх їх імена" прозвучав у виконанні Босак Людмили (гурток "Георгафічне краєзнавство", керівник М.Гук). Виступали також вихованці гуртка англійської мови Кокорузь Діана, Мелешко Ангеліна та Вовк Анна (керівник Н.Гонтова).

Під час зачитування імен "кіборгів" та їх біографічних даних на фоні лунали ліричні пісні АТО.

Роповідь Зеновії Володимирівни Козак про героя України Ігоря Євгеновича Брановицького зворушила усіх присутніх.

Запалювали "вогник пам'яті" та читали молитву Крупа Назар та Калужна Анна (середня група театрального гуртка, керівник З.Козак). Захід завершився хвилиною мовчання.


Вихованці старшої групи гуртка англійської мови оформили куточок пам'яті "Відважні, сильні та нездоланні..." з метою вшанування подвигу захисників Донецького аеропорту


20 січня - День пам'яті захисників Донецького аеропорту

З метою вшанування пам'яті та відзначення поваги до подвигу захисників Донецького аеропорту за свободу, незалежність і територіальну цілісність України в гуртках декоративно - ужиткового мистецтва Мостиського БДЮТ на базі Мостиської ЗОШ І-ІІ ст. 24 січня 2018 року був проведений виховний захід "Слава про легендарних "кіборгів"жива і буде жити вічно".

Заради миру й спокою,

Заради щастя мільйонів 

Над нами душі воїнів –

Небесні легіони.

Шикується пліч-о-пліч

Непохитною стіною

Небесне нездоланне військо –

Легіон Героїв!

Героїчна оборона Донецького аеропорту, яка стала символом незламності та мужності українських військових, тривала 242 дні: з 26 травня 2014 року по 22 січня 2015 року. 242 дні українські військові, добровольці, медики та волонтери протистояли навалі російсько-окупаційних військ та проросійським бойовикам, затято відстоюючи малесенький клаптик української землі.

Бої за Донецький аеропорт почались 26 травня 2014 року, коли проросійські сепаратисти та чеченські бойовики захопили будівлі аеропорту тоді ще мирного Донецька. Цього ж дня українські силовики, завдяки скоординованим діям українських Повітряних сил та високомобільних десантних військ, завдали удар по позиціях терористів та встановили контроль над Донецьким летовищем. Пізніше була повна дестабілізація міста Донецьк, початок окупації та нескінченні спроби ворога відібрати контроль над аеропортом, але наші воїни не здавали позицій і, навіть під шквальним вогнем, тримали оборону.

За стійкість, безстрашність і непереможність українських захисників Донецького аеропорту назвали «кіборгами», а форпост українських кіборгів став символом української мужності, оплотом українського духу.

У різний час в аеропорту та прилеглому селищі Піски воювали спецпризначенці 3-го окремого полку, бійці 79, 80, 81, 95 окремих аеромобільних та 93 окремої механізованої бригад, 57 окремої мотопіхотної бригади, 90-го окремого аеромобільного та 74-го окремого розвідувального батальйонів, бійці полку «Дніпро-1», вояки Добровольчого українського корпусу (ДУК) та багато інших. Багатьох із них було відзначено державними нагородами, деяких із них – посмертно.

18-21 січня 2015 року внаслідок підриву терміналу ДАП загинуло 58 захисників-«кіборгів», які відстоювали цей плацдарм до останньої краплі крові. 21 січня 2015 року було прийнято рішення відвести українських військовослужбовців з нового терміналу – цей об’єкт був повністю зруйнований і не придатний для оборони. За офіційними даними, захищаючи Донецький аеропорт загинули понад 200 військових.

На століття пам'ять про цей подвиг буде жити в серцях українців і на ньому будуть виховуватися покоління захисників України.

Захисники Донецького аеропорту відтепер і навіки стали символом незламності духу захисників України.

"Люди витримали - не витримав бетон" - це найбільш влучна фраза про 242 дні героїчної оборони аеропорту.

 


27 січня Міжнародний день пам‘яті жертв Голокосту.

У гуртку «Історичне краєзнавство»(Молода Просвіта)Мостиського БДЮТ(керівник Рифяк Н.М) спільно з вчителем історії Липниківської ЗЗСО Пелех С.Я відбувся круглий стіл на тему «Як це було...»

Мета проведення-заохочення дискусії щодо історичної пам‘яті про Голокост.

З вихованцями обговорювались такі питання:

1.Причини Голокосту на тереторії Європи.

2.Історична пам‘ять про Голокост.

У 1933 році до влади в Німеччині прийшов Адольф Гітлер, який затвердив у країні націонал-соціалістичний режим. Цей режим грунтувався на нацистській расовій доктрині, згідно з якою німці-"арійці" належать до вищої раси, а євреї вважалися Untermenschen - недолюдьми.

У 1939 році німецька армія окупувала Польщу, розв'язавши тим самим Другу світову війну. Череда легких перемог на початку війни дала Гітлеру можливість втілити свої задуми в життя. Він почав знищення єврейського народу, в основному вихідців з Польщі, де проживала найбільш значна частина європейського єврейства. У виявлених після закінчення війни документах зазначено, що остаточною метою Гітлера було повне знищення всіх євреїв у всьому світі. Для виконання цього плану євреї були зігнані в гетто, були організовані трудові, концентраційні табори і табори знищення, в які доставлялися євреї; нездатних трудитися вбивали відразу, решта була приречена на смерть від голоду і хвороб.

За роки війни нацисти знищили близько 6 мільйонів євреїв, з них півтора мільйона дітей, що становило приблизно третину загальної чисельності євреїв в усьому світі в той час. Планомірне знищення євреїв не можна назвати просто актом геноциду, настільки безпрецедентним воно було за масштабами, опрацьованості і реалізації. Це була спроба знищити цілий народ, де б не перебували його представники. Саме тому геноцид єврейського народу в роки війни отримав назву - Голокост (англ. Holocaust - "всеспалення").

Не минуло й п'ятдесяти років, як расистсько налаштовані неонацисти і антисемітські угруповання стали заперечувати сам факт Голокосту або стверджувати, що він мав набагато менші масштаби. Цьому є свої причини: і політичні, і антисемітські. Одні хочуть обілити нацизм, інші вважають, що Держава Ізраїль виникла як компенсація євреям за жахи Другої світової війни і, заперечуючи Холокост як історичний факт, позбавляють Ізраїль права на існування. Ось чому ті, хто ставлять під сумнів історію, знаходять підтримку в арабських країнах.

Але Голокост дійсно був, і, зберігаючи пам'ять про нього, ми прагнемо до того, щоб світ ніколи більше не допустив повторення цієї жахливої сторінки історії.

Заперечення Голокосту неприйнятно з точки зору моралі, оскільки несе загрозу існуванню всього світу.


Вечір – портрет землячки Анни Караванської – Байляк

«Во ім’я твоє, Україно!»

Юні театрали Мостиського БДЮТ провели заняття , присвячене Дню Соборності України на творах письменниці Анни Караванської – Байляк. 

«Зимовий вечір 1944 року . Хлопці з «Онишкової» лоївки на зрівняну з землею могилу свого командира кладуть білосніжний сніг. Вчуваються їхні голоси , голоси наших земляків: Осипи Галавін, Ольги Телятинської, Михайлини Бутитер, Катрусі Синиці… Їх без ліку . Вони йдуть чотами, сотнями. Надходять від Бухович, Мостиськ, Яворова, Львова, Перемишля… 

Чуєш, брате мій…? Лунає ще, може насправді, може лиш у душах… Чуєш? Вони живі, вони гомонять, вони приходять, Батьківщино. Во ім’я Твоє ідуть, Україно!».

Гуртківці ознайомились про приреченість жіночої долі детермінантом якої є всеохопна вірність: в сім’ї, церкві, рідній землі, народові. За вірністю мережиться все життя Анни, яка як і сотні українських жінок провела молодість у тюрмах Кракова, Ряшева , Тарнова. ЇЇ життя містить потужну силу правди, якій кориться кожен, хто вразливий серцем. 

Діти відвідали музейну експозицію, присвячену воїнам УПА у Народному історико – краєзнавчому музеї «Мостищина» (Мостиської ОТГ).


День Соборності-свято України,яке відзначається щороку 22 січня в день проголошення Акту Злуки Української Народної Республіки й Західної Народної Республіки,що відбулося в 1919 році.

Свято встановлене в Україні «...враховуючи велике політичне та історичне значення об‘єднання Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки для утворення єдиної(соборної) української держави....» згідно з указом Президента Укравїни « Про День Соборнрсті України» від 21 січня 1999 року.

У цей день прийнято також згадувати іншу подію,яка відбулася рівно на рік раніше 22 січня1918р.-прийняття IVУніверсалу УЦР,яким проголошувалася повна незалежність УНР.

З метою познайомити гуртківців з історією Дня соборності України;прищеплювати повагу до минулого Батьківщини;виховувати національну свідомість та почуття гідності бути громадянином України,любов до рідного краю,його історичного минулого і сучасності у НД с.Липники гуртківцями Мостиського БДЮТ був проведений тематичний вечір «Соборність України основа державності.»

Вихованці декламували вірші ,а в кінці під невеликий флеш-моб виконали композицію « Заспіваймо пісню за Україну»

Провела керівник гуртка « Історичне краєзнавство» (Молода Просвіта) 


У гуртку «Географічне краєзнавство» Мостиського БДЮТ ( керівник Гук М.В.) 22 січня було проведено виховне заняття на тему «Нехай нерозмежованою залишиться навіки!» присвячене Дню Соборності України.

Метою даного заходу було: виховувати нацiональну свiдомість гуртківців, людську гiдність, глибоку повагу та любов до Батьківщини; формувати риси громадянина Української держави; поглиблювати знання про iсторичний факт злуки українського народу, його значення; пробуджувати iнтерес до поглибленого вивчення iсторiї та культурних надбань українського народу.

Керівником гуртка було висвітлено історію даної події та територіальні особливості. Діти працювали з картою, вивчаючи території, що входили до Наддніпрянської України та Західно – Української Народної Республіки, взяли участь у вікторині «Що я знаю про Україну?». Найактивніші гуртківці розповіли вірші, підготовлені заздалегідь.

22 січня 1919 року увійшло до національного календаря як велике державне свято – День Соборності України. Собор душі є у кожного із нас, а одним із головних завдань собору душі є знати і пам’ятати свою історію.

Виховання патріотизму молоді – одна з найактуальніших тем сьогодення, бо кожен розуміє, що тільки в єдності та згуртованості український народ зможе подолати всі негаразди та труднощі.


В Україні 22 січня в честь проголошення злуки Української Народної Республіки (УНР) і Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР) в 1919 році відзначається День Соборності. 

        22 січня 1919 року на Софійському майдані в Києві в урочистій атмосфері відбулося проголошення Акта злуки УНР та ЗУНР в єдину незалежну державу. У зачитаному на зборах “Універсалі соборності”, зокрема, відзначалося:   

        “Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України – Західноукраїнська Народна Республіка (Галичина, Буковина, Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка”. Наступного дня Акт злуки майже одностайно був ратифікований Трудовим конгресом України.

     В роки радянського тоталітарного режиму проголошення незалежності УНР і День Соборності не відзначалися. Із утвердженням влади російських більшовиків ці “контрреволюційні свята” стерли із суспільної свідомості. Однак, пам’ять про об’єднання УНР і ЗУНР в єдину Українську Державу зберігали мешканці Західної України й українська політична еміграція в країнах Європи й Америки.

        Перше офіційне відзначення свята Соборності на державному рівні відбулося 22 січня 1939 року в столиці Карпатської України м. Хусті. Це була наймасовіша за 20 років перебування краю у складі Чехословаччини демонстрація українців — понад 30 тис. осіб.

        У День Соборності головною традицією є побудова «живого ланцюга». Найперший українці створили в 21 січня 1990 року. Тоді «живий ланцюг», в якому взяли участь 450 тисяч осіб, зв’язав Івано-Франківськ, Львів і Київ. Традиція прижилася і щороку повторюється в багатьох містах України. 

       У день цієї пам'ятної дати у гуртках декоративно - ужиткового напрямку Мостиського БДЮТ – директор С.Сайко (керівики гуртків Лизуник Л.М., Здирко Н.К., Лех Н.В.) були проведені інтерактивні бесіди, а вихованці гуртків "Живопис" і " Рисунок" (кер. Лех Н.В.) представили свої творчі роботи на дану тематику.


        Тематичний день "Всі візьмемося за руки, бо один ми рід" було проведено 22.01.18р. у Мостиському Будинку дитячої та юнацької творчості. Метою заходів присвячених Дню Злуки було поглиблення знань вихованців з історії України, поширення національно-патріотичних ідей серед підростаючого покоління, виховання свідомих громадян, які знають і пишаються минулим свого народу та готові відстоювати єдність держави у майбутньому.

        Активну участь у відзначенні Дня Соборності України взяли вихованці середньої групи гуртка англійської мови та вихованці гуртка "Основи міжнародної журналістики".

        Діти виготовляли святкові листівки "Ukrainians are one/українці єдині", на яких зображали, як вони собі уявляють справжніх українців, додавали символи держави. Свої роботи вихованці об'єднали на дошці у "ланцюг єдності народу". Потім взяли участь в однойменній акції і самі створили "живий ланцюг єднання".

       Усі вихованці взяли участь у бесіді "Що для мене означає єдність та соборність держави?" Прозвучало багато цікавих думок та ідей, виявилось, що наші вихованці мають високий рівень національної свідомості.

        Юні журналісти підготували стінгазету присвячену 22-гому січня 1919 року та відзначенню цієї дати. Петро Гринишин та Анна Вовк (вихованці гуртка "Основи міжнародної журналістики") працювали над художнім перекладом на англійську мову уривку із універсалу уряду УНР, який і сьогодні звучить надзвичайно актуально: "...Віднині воєдино зливаються століттями відірвані одна від одної частини єдиної України..."


      День Соборності України - велике свято, яке відзначають усі українці в цілому світі. 22 січня 1918 року Україна проголосила себе на майдані Св.Софії у Києві самостійною, вільною державою. А через рік, 22 січня 1919 року, на цьому ж майдані, було проголошено злуку всіх українських земель в одну спільну Соборну Українську державу. Західна Україна об'єдналася з Наддніпрянською для того, щоб міцніти й розбудовувати власну державу. Це свято показує, що усі ми - діти однієї великої України і бажаємо жити в згоді -злагоді.

       До Дня Соборності України керівник школи комплексного виховання дітей дошкільного віку "Паросток" (кер. Курант Л.І.) Мостиського БДЮТ (директор С.Сайко) провела інтегроване заняття на тему: "Подорож Україною".        

      Основними завданнями заняття є: збагатити знання дітей про Україну, продовжити ознайомлення із державними символами України, виховувати почуття любові до рідної землі, гордості за неї, патріотичні почуття, доброзичливість.

       На занятті діти слухали розповідь керівника про відзначення Дня Соборності України, розглядали картинки із визначними місцями України, розучували вірші і прислів'я про Україну, вчилися краще пізнавати свою країну під час проведення дидактичних ігор "Упізнай і покажи","Священні символи", "Де ти живеш?", "Знайди малюнок".

     Отже, любімо і бережімо свою Україну, бо Бог призначив їй жити і бути світові як захист і окраса.


        Заняття під назвою «Модно, вишукано, елегантно» відбулося на гуртку «Історичне краєзнавство» (Молода Просвіта) Мостиського БДЮТ. (директор С.Сайко)

       Гуртківці ознайомилися з модою 30- х років. Взявши в руки тоді випущені журнали «Нова Хата» мали можливість подивитися на одяг того часу та порівняти його із модою сьогодення.

Модні на той час з брунастої ангори,гладкого ржавого вовняного матеріалу, темного рібульдену, крепу, сатину,шовку та мережки сукні надавали елегантності жінкам.

      Притаманними на той час були широкі фальбани, різні види аплікацій,коміри і кокарди.

Верхній одяг був вихідним,повсякденним, на дощ і негоду. Саме для таких несприятливих умов шили плащі із вовни,брунатного та міцного взористого сукна. Комірець і кишені були стебновані, ззаду складка,рогові ґудзики.

Елегантними були плащі із сірого матеріалу « букле».

       Неможливо не згадати і вишитий одяг: блузки і суконки . Блузки вишивали на різних тканинах: білому батисті, кремовому тусорі, сірому шовку і просто на білому полотні. Сукні переважно на полотні або на шовку до прання,окрасою були широкі комірці.

        Дивлячись на одяг 30-х років можна сказати, що деякі елементи є модними у наш час.

Перегортаючи сторінки цього напрочуд цікавого журналу, гуртківці, з захопленням дивилися і висловлювали свою думку про цей стильний і вишуканий одяг.

Керівник гуртка Рифяк Н.М


 12.01.2018р. відбувся обласний фестиваль-конкурс мистецтв для дітей та юнацтва «Різдвяні канікули - 2018». 

Лауреатом ІІ – премії став вихованець театрального гуртка «Джерельце (керівник - Козак З.В.) Будинку дитячої та юнацької творчості Мостиськокої ОТГ - Остап Ковалик.

Виступ переможців обласного конкурсу транслюватиме Львівське телебачення на початку лютого.


Сувенiри для гостей зi сходу виготовляють керiвники гурткiв та виховацi Мостиського БДЮТ


Відчиняйте двері ясенові, бо Різдво ступає на поріг!

Знак добра, Господньої любові в світлі Вифлеємської зорі.

Хай це свято лине в кожну хату, в кожнім серці свій залиша слід,

Будьте дужі, щирі і багаті... Щастя вам і довгих многих літ!


Участь вихованців Мостиського БДЮТ в обласному фестивалі-конкурсі мистецтв для дітей та юнацтва "Різдвяні канікули" керівник З.Козак


Відчиняйте двері ясенові, бо Різдво ступає на поріг ---знак добра, господньої любові в світлі Вифлиємської зорі! Хай це свято лине в кожну хату, в кожнім серці залиша свій слід, будьте дужі, щирі і багаті, щастя вам і довгих многих літ!

Зовсім скоро до нас прийде світле і радісне свято -- Різдво Христове. Всі ми з нетерпінням чекаємо на нього, прибираємо і декоруємо оселі, готуємо подарунки для рідних і друзів. З великою радістю готуються до цього величного свята діти.

Вихованці гуртків Мостиського БДЮТ декоративно - ужиткового напрямку ( керівники Лех Н., Лизуник Л.М., Здирко Н.К) підготували виставку творчих робіт " Різдвяна казка ".

Це різноманітні новорічно - різдвяні сувеніри , ялинкові прикраси , вироби для святкового декору --- різдвяні віночки , ялинки, сніговички, сніжинки, миколайчики, ангелики та багато іншого.

Представлені роботи виконані у різних техніках -- витинанка , аплікація, вироби з природних і синтетичних матеріалів , м'яка іграшка, малюнок та інші.

У процесі оформлення виставки вихованці знайомилися з давніми традиціями святкування Нового року і Різдва,, вивчали історію і звичаї рідного краю, удосконалювали практичні навички, розвивали ініціативу,творчу уяву. вміння працювати в колективі.


Літературна година "Christmas stories/Різдвяні історії" була проведена у всіх групах гуртка англійської мови Мостиського Будинку дитячої та юнацької творчості.

Метою даного заняття було відродження та популяризація чудової традиції - читання вголос у родинному або дружньому колі, збагачення словникового запасу дітей, зацікавлення світовою та українською сучасною дитячою літературою.

Наймолодші вихованці уважно слухали різдвяні оповідання, співпереживали та сміялись разом із казковими героями. Потім охоче виконували святкові завдання.

Вихованці середньої групи читали розповіді для своїх колег передаючи книги із рук в руки, щоб кожен відчув святковий настрій сповна.

У старших групах було проведено не лише літературну годину, але й конкурс "Letter to Santa/Лист до Санти" з метою ознайомлення дітей з епістолярним жанром літератури. У своїх листах хлопці та дівчата просили здоров'я для родини та друзів, миру для України, а потім і щось для себе особисто. Вихованці не були впевнені, що Санта добре володіє українською, тому листи довелось перекладати на англійську мову. Із цим завданням діти чудово впорались. Переможці конкурсу взяли участь у святковій лотереї і отримали символічні подарунки-заохочення.


День Святого Миколая - це веселе народне свято. Хто не знає про Святого Миколая? Малий і дорослий знає про нього. Весь християнський люд вважає його за великого угодника Божого. Немає на нашій землі душі, яка б не горнулася до Святого Миколая. Ми звертаємося до нього зі своїми потребами, проханнями, бо знаємо, що він може подати нам руку допомоги. З великим нетерпінням чекають на прихід Миколая діти.

Керівник школи комплексного виховання дітей дошкільного віку "Паросток" Курант Л.І. ( Мостиський БДЮТ) провела свято "Іде Святий Миколай". Керівник розповіла дітям про Святого Миколая, про його добрі вчинки, діти розказували вірші, читали листи до Миколая, у яких описували, що гарного, доброго вони зробили за рік, розповідали про свої мрії і бажання та виконували пісеньки про Миколая. Неможливо описати очікування кожної дитини, щоб побачити Миколая з подарунками. І чудотворець Миколай завітав до дітей на свято та роздав їм подарунки.

Нехай це свято стане для нас святом Милосердя, святом Доброти, Прощення і Любові до ближніх. Бо найбільше щастя в житті - це робити добро.


 

«Вже надходить ніч чарівна» під такою назвою створили казку діти старшої та молодшої груп школи комплексного виховання дітей дошкільного віку «Паросток» керівник З.І.Калита. 

Мета заходу: розкрити образ великої людини – Святого Миколая, який увійшов у народну свідомість як заступник, чудотворець, помічник, ознайомити зі святом Святого Миколая; сприяти розвитку мотивації до добрих вчинків, виховувати віру в силу добра; вчити бути слухняними і добрими.

В очікуванні дива діти у ролях: звіряток, сніжинок, зірочок, королеви зими, вітру, морозенків, метелиці, гномиків, зимового дня та ночі, ялинки декламували чудові вірші про зиму та Св.Миколая, співали пісні про Чудотворця, танцювали. Долучились до свята і батьки, які радіючи за своїх діточок, також розповідали вірші Святому Миколаю.

Отримавши від Миколая солодощі,усі присутні подякували Йому, та на увесь зал заспівали пісню «Ой, хто, хто Миколая любить».


Спалахнула на небі зоря,

Небо снігом засипало враз

І на білих іскристих конях

Миколай поспішає до нас

Саме в цю пору Захід і Схід вихваляє та прославляє Отця Миколая. Миколай – Чудотворець особливо шанований в Україні. Це він носить зорі над водами Чорного моря, освітлюючи нашим морякам безпечний шлях. Святий Миколай є оборонцем від стихійного лиха. А ще Святий Миколай допомагав людям у біді, особливо любив дітей.

Про це говорили на зустрічі зі Святим Миколаєм у школі комплексного виховання дітей дошкільного віку «Паросток», яка відбулася 18 грудня цього року (кер.Сайко С.М.)

Згадували як вони готувалися до цієї таємничої зустрічі. І звірята, і пташата, і дорослі, і діти – всі чекають Святого Миколая. Учні декламували вірші, співали пісні, танцювали танок сніжиночок.

Особливе хвилювання в дітей було, коли прийшов Миколай, роздавав подарунки. Радості не було меж: вірші для Святого Миколая, пісні, фотографії напам'ять. 

Раділи за своїх дітей батьки, а разом із тим згадували своє дитинство.


 

 

Педагогічний і учнівський колективи Мостиського Будинку дитячої та юнацької творчості висловлюють щиру вдячність депутату Львівської обласної ради Петру Ігоровичу Кошику за надану меценатську допомогу у проведенні свята Миколая для вихованців закладу та бажають життєвих гараздів і веселих Різдвяних свят.

 


Вихованці гуртків декоративно - ужиткового напрямку Мостиського БДЮТ 

Лупиняк Ліля (гурток « Берегиня », кер. Лизуник Л.М), Лизуник Маргарита ( гуртки « Умілі руки»,« Берегиня », кер. Лизуник Л.М ), Боднар Софія ( гурток « Умілі руки», кер. Лизуник Л.М ), Кохман Ірина ( гурток « М’яка іграшка », кер.Здирко Н.К ), Ревакович Марта ( гурток « М’яка іграшка », кер.Здирко Н.К ), Лех Діана (гурток « Витинанка» ,кер.Лех Н.В ), Головач Марія ( гурток « Аплікація » , кер. Лех Н.В ) представили свої творчі роботи на участь у першому етапі новорічно- різдвяних виставок - конкурсів 

" Новорічна композиція" і " Український сувенір".

Мета і завдання даних виставок-конкурсів ---пропаганда серед молоді бережливого ставлення до природи;розвиток творчої ініціативи та пізнавальної діяльності молоді; формування практичних умінь та навичок учнів з виготовлення композицій,які символізують та відображають новорічно - різдвяну тематику;професійне самовизначення учнів; сприяння розвитку флористичного мистецтва в Україні ;виховання національного світогляду учнівської молоді через пізнання народного мистецтва; стимулювання розвитку творчого пошуку, художнього смаку при виконанні креативних робіт з використанням традиційних матеріалів і технік; популяризація дитячої художньої творчості через засоби масової інформації.

Керівник гуртків " Умілі руки" і " Берегиня" Лизуник Л.М. представила свою творчу роботу на конкурс - огляд робіт педагогічних працівників " Різдвяна свічка".


 Миколай в Мостиськах. Виступи вихованців Мостиського Будинку дитячої та юнацької творчості


13 грудня Православна церква відзначає День святого апостола Андрія Первозванного....

Святий апостол Андрій спочатку був учнем Іоана Предтечі. Після хрещення Господнього він залишив Хрестителя і першим серед апостолів став учнем і послідовником Христа.Він завжди проповідував слово Боже. Апостол пройшов Малу Азію, Фракію, Македонію, дійшов до Дунаю, перетнув побережжя Чорного моря, Грузію, Крим, Тавриду і по Дніпру піднявся до того місця, де стоїть Київ. На тому місці, де Андрій Первозванний встановив хрест, збудована у Києві Андріївська церква.

Пройнятий Духом Божим, апостол благословив священні пагорби Києва. Поставив на одному з них хрест, і, звернувшись до учнів своїх, сказав: "На цих горах возсіяє благодать Божа, і град великий має бути і церкви многі має Бог воздвигнути"

З-поміж найбільших зимових свят чи не найвеселішим та найочікуванішим був день Андрія. 13 грудня.За українським звичаєм, сільська молодь збиралася в одній хаті на так званих «великих» вечорницях, влаштовуючи там усілякі забави. На зустрічах панував неповторний дух жартів та веселих пісень, лилася повноводною рікою мелодійна українська пісня, парубки силою мірялися, а дівчата, наче квіточки, мліли від задоволення приготування вареничків,пампушків та заняття рукоділлям.

З метою відтворення обряду вечорниць у світлиці декоративно-ужиткового мистецтва Мостиского БДЮТ були проведені українські вечорниці "Андрію,я тобі коноплі сію".На вечорницях гуртківці виготовляли обереги -Дідуха і колядничків. Майстер - клас по виготовленню оберегів провела керівник гуртка "Берегиня" Лизуник Л.М. А дальше було розкрито красу обряду Калити. Роль господині вечорниць виконувала учасниця гуртка "Берегиня" - Ліля Лупиняк, допомагали - Боднар Софія ,учасниця гуртка "Умілі руки", Головач Марія учасниця гуртка "Аплікація" (керівник гуртка Лех Н.В.) та Вероніка Щирба,учасниця гуртка "М'яка іграшка" (керівник гуртка Здирко Н.К.). Учні мали велике бажання відроджувати і оберігати народні звичаї, робити добре і мудре.

Це було справжнє дієве свято народної обрядовості! Веселі конкурси, чарівне ворожіння,смачна калита,переспівування народних пісень,вітання з іменинами Андріїв – все дарувало радість. Але особливо були до смаку пампушки,хрустики,цукерки,яблучка якими дівчата частували гостей.Потім почалися індивідуальні гадання,які організували керівники гуртків декоративно - ужиткового мистецтва Н. Лех та Н. Здирко На чому тільки не ворожили,адже кожен учасник вечорниць хотів дізнатися, що чекає його в майбутньому. Жарти,сміх і захоплення від почутого і побаченого!

Діти отримали велике задоволення,бо ознайомилися з обрядовим дійством святкуванням Калити,навчилися користуватися спадщиною українського народу,щоби в майбутньому використовувати набуті знання про обряди та звичаї при організації дозвілля. Відроджуймо традиції наших пращурів,бо в них закладена гегетична душа, сила та слава української нації!

Керівник гуртка "Берегиня" та "Умілі руки" Лизуник Л.М.


Щорічно 10 грудня в світі відзначають Міжнародний день захисту прав людини. Ця дата була впроваджена Генеральною Асамблеєю ООН в 1950 році на честь прийняття 10 грудня 1948 року Загальної декларації з прав людини. Декларація стала першим світовим документом, що сформулював положення про права людини.

Загальна декларація прав людини, проголосила рівність всіх жителів планети перед законом. Людина, її життя і гідність, права та свободи визнано найвищою цінністю кожної держави. Проголошено, що всі люди рівні у своєму достоїнстві та правах. При цьому права та свободи людини є невідчужуваними та непорушними. Вони належать кожній людині від самого народження й протягом усього життя, не залежать від волі держави, не даруються й не можуть бути скасовані. Будь-які угоди, спрямовані на обмеження прав людини, визнаються недійсними.

Місію захисника взяла на себе міжнародна організація ООН. 1945 року, після закінчення Другої світової війни. Навіщо? Для того, щоб будь-які конфлікти та суперечки між країнами в подальшому вирішувались не воєнним шляхом, а мирним, за столом переговорів. Саме з цією метою 1945 року була створена Організація Об'єднаних Націй (ООН). До речі, одним із її засновників була Україна.

А 1948 року держави, що увійшли до ООН, підписали Загальну декларацію прав людини - документ, у якому вони пообіцяли одна одній і своїм народам забезпечити громадянські права й свободи, рівність усіх перед законом, особисту недоторканність, свободу совісті, можливість дотримуватись своєї релігії й багато іншого.

Загальна декларація прав людини - важливий і корисний документ. Але в ньому говориться про людей загалом - і жодного слова про дітей. Але ж діти потребують особливої уваги й захисту з боку держави.

Саме тому 1989 року ООН прийняла окремий документ під назвою «Конвенція про права дитини». Конвенція - це міжнародна угода. У ній держави беруть зобов'язання дотримуватись прав кожної дитини. І наша держава також підписалася під цим документом, а значить - пообіцяла світові піклуватися про своїх маленьких громадян.

8 грудня відбулося спілкування з учасниками гуртка "Берегиня" на тему "Я - дитина і маю права".

Мета спілкування : навчити учнів визначати у повсякденному житті правові ситуації та встановлювати шляхи їх розв’язання.

Під час спілкування була проведена гра "Павутинка", в якій діти розглядали малюнки і класифікували права. Діти чітко визначили,що вони мають право на життя,піклування і турботу,на достатнє та здорове харчування, освіту,медичну допомогу,відпочинок,що всі діти рівні у правах.

Отже, від народження всі люди мають певні права, які гарантовані і захищаються державою. Їх потрібно знати й реалізовувати. Але важливо запам’ятати: поводитись слід так, щоб своєю поведінкою не порушувати прав іншої людини. Незнання закону не звільняє від відповідальності за вчинки, дії або бездіяльність.

Керівник гуртка "Берегиня" Мостиського БДЮТ Лизуник Л.М.


29 листопада у гуртку «Основи екологічних знань» Мостиського БДЮТ (керівник М.В.Гук) відбулося відкрите заняття на тему : «Година – реквієм «Пам’ять серця»» присвячене Дню пам’яті жертв Голодомору.

Метою даного заходу було формувати історичну пам'ять учнів про трагічні сторінки історії голодомору на Україні, ознайомлювати вихованців з трагічним минулим нашого народу; вчити дітей бережно ставитися до історії своєї країни, розкривати її як білі, так і чорні сторінки; виховувати здатність кожної людини на скорботу і пам'ять про мільйони загублених життів співвітчизників. 

Керівником та вихованцями гуртка було висвітлено історію та хронологію цих жахливих подій у формі розповіді, бесіди, фото і відео презентацій. Діти переглянули фільм « Голодомор 1932-1933 років. Свідчення очевидців.» Найактивніші гуртківці розповіли вірші та коротенькі факти-розповіді про дану трагедію українського народу, підготовлені заздалегідь.

В кінці заняття всі присутні хвилиною мовчання вшанували безневинно замучених голодомором людей. Вихованці запалили свічки в знак скорботи і пам'яті про мільйони життів українців, серед яких були такі ж діти як і вони.

Керівник гуртка закликала гуртківців , щоб їхні руки були міцними й надійними, голови – світлими, а серця – благородними. Що нині доля Батьківщини в руках їхніх батьків, а завтра – у їхніх. І щоб ніколи не повторилися трагедії українського народу. Щоб знали, якими кривавим був шлях до свободи, й дорожили нею.

А закінчилась година – реквієм словами вихованки гуртка Рижок Маркіяни: 

«Навіть на останнім рубежі

Промінь віри в нас ще не погас.

Боже, Україну збережи,

Господи помилуй нас!

В наших грудях кулі і ножі,

Нас розп’ято й знищено не раз.

Боже, Україну збережи

Господи, помилуй нас».


Перша коляда у Мостиськах. Мостиська ОТГ.


Наближаються Новорічні та Різдвяні свята.У ці зимові дні ми по - святковому декоруємо наші домівки, готуємо подарунки для своїх рідних та друзів.

У Мостиському БДЮТ на базі Мостиської ЗОШ I -II cт. з 15 листопада до 30 грудня працює " Фабрика Святого Миколая".

Вихованці гуртків декоративно - ужиткового напрямку ( керівники Лех Н., Лизуник Л.М., Здирко Н.К.) виготовляють різноманітні новорічно - різдвяні сувеніри , ялинкові прикраси , вироби для святкового декору --- це різдвяні віночки , ялинки, сніговички, сніжинки, миколайчики, ангелики та багато іншого. 

Ці оригінальні вироби виконуються у різних техніках -- витинанка , аплікація, вироби з природних матеріалів , м'яка іграшка, малюнок та інші.

У процесі виготовлення виробів на новорічно - різдвяну тематику вихованці знайомляться з давніми традиціями святкування Нового року і Різдва,, вивчають історію і звичаї рідного краю, удосконалюють практичні навички, розвивають творчу уяву.


1 грудня 2017 року світова громадськість відзначає Всесвітній день боротьби зі СНІДом під гаслом «ВІЛ небезпечний, поки ти не знаєш про нього». У цей день по всьому світу люди висловлюють підтримку хворим на ВІЛ-інфекцію та СНІД, привертають увагу громадськості та ЗМІ до вирішення проблеми епідемії, боротьби з проявами стигматизації та дискримінації хворих, толерантного ставлення до них.

Всесвітній день боротьби зі СНІДом вперше відзначали 1 грудня 1988 року з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я, після того, як на зустрічі міністрів охорони здоров’я всіх країн прозвучав заклик до соціальної терпимості і розширення обміну інформацією щодо ВІЛ/СНІД.

Мета проведення заходів цього дня – інформування населення про проблему ВІЛ/СНІДу і, зокрема, як попередити інфікування через обрання альтернативних шляхів поведінки (культура сексуальних відносин, дотримання здорового способу життя тощо) та виховати толерантне ставлення до ВІЛ-позитивних людей у суспільстві.

Вихованці гуртків декоративно- ужиткового напрямку ( керівники Лех Н., Лизуник Л.М., Здирко Н.К. ) на базі Мостиської ЗОШ I - II ст. підготували тематичну виставку до Дня боротьби зі СНІДом, а 1 грудня у гуртках були проведені бесіди на дану тематику.


На базі Пнікутського НВК І-ІІ ступенів 29листопада відбувся конкурс з образотворчого мистецтва організований Самбірським педагогічним коледжем ім. Івана Филипчака.

Мета конкурсу:підвищення рівня художньої освіти, підтримка молодих талантів України, налагодження стосунків та зв'язків між освітніми закладами.

Учасники конкурсу малювали натюрморт з 3 предметів на фоні тканини. Це нагадує умови вступного іспиту, що дало дітям можливість перевірити свої вміння.

Дітям і керівникам також продемонстрували презентацію Самбірського педагогічного коледжу, розповіли про умови вступних іспитів і навчання.

У конкурсі брала участь вихованка гуртка "Живопис" Лех Діана, 13 років. Це її перший такий досвід. Грамота за ІІІ місце і подарунки будуть натхненням для ще кращого навчання і розвитку.


Осінь відквітла, відлітувала, віддарувала нам дні золоті. Листопад- останній місяць осені та ворота зими. Він навіює невеличкий сум, бо скоро сніг заховає від нас осінню красу. 

Протягом осені керівник школи комплексного виховання дітей дошкільного віку "Паросток" Курант Л.І.(Мостиський БДЮТ) провела заннятя з малювання, аплікації та ліплення на тему: "Наші осінні фантазії".Метою занять є: формувати уявлення дітей про пору року осінь,ознайомлювати із кольорами осені, із змінами довкілля та характерними ознаками,що відбуваються восени; формувати вміння малювати композиції, розміщуючи зображення на всій поверхні аркуша; поглиблювати знання дітей про художні засоби аплікації, удосконалювати вміння в техніці обривання; ознайомити дітей із властивостями пластиліну,вчити визначати ознаки овочів, фруктів і грибів; навчати прийомів роботи з пластиліну; вправлятися в роботі з природними матеріалами; розвивати дрібну моторику руки, увагу, творчу уяву, творчі здібності,спостережливість,уміння відтворювати дії у зазначенній послідовності, працювати за зразком; виховувати дбайливе ставлення до природи, любов до рідної землі.

На заняттях з малювання діти навчилися малювати овочі та фрукти, грибочки, осінні дерева,створювати осінні композиції. Керівник школи ознайомила дітей із картинами та сюжетними малюнками про осінь, загадками та осінніми прикметами.

Цікаво пройшли заняття з аплікації, де діти поглиблювали свої знання про властивості паперу, вправлялися у створенні аплікацій,вчилися передавати в них настрій за допомогою кольору. На заняттях керівник залучає дітей до розмови про красу природи восени, читає вірші про осінь.

Створили такі аплікації: "Осіннє дерево", "Парасолька", "Фрукти","Берізка".

На заняттях з ліплення діти вправлялися в роботі з пластиліном та природними матеріалами, використовуючи різні прийоми. Із жолудів , каштанів, горішків, шишок, насіння соняшника, сухих листочків та пластиліну діти виготовили: кораблики, грибочки, черепашки, їжачки, ведмедики, чайники, овочі та фрукти.

Ось такі осінні фантазії у наших дошкільнят.


Як радісно , як гості в хату

Здається , що ясніє світ

Тоді на серці справжнє свято

Ну а в душі весняний цвіт.

Саме такими словами розпочалося сьогоднішнє свято у Народному Домі с.Раденичі,до якого завітав МОСТИСЬКИЙ БУДИНОК ДИТЯЧОЇ ТА ЮНАЦЬКОЇ ТВОРЧОСТІ із концертною програмою " Україно моя,ти одна,як життя".


На передодні міжнародного дня інвалідів гуртківці Мостиського Будинку дитячої та юнацької творчості завітали з концертною програмою у ресторан papilon. 

Виступ розпочали вихованці танцювального гуртка «Калина» з композицією «Мій край -Україна». Прозвучали пісні у виконанні Бегей Ангеліни, Дяків Марії, Громадської Софії, Рифяк Каріни, Вірт Владислава та Свічара Тараса. Перед глядачами виступив родинний ансамбль Писків. Прозвучали вірші у виконанні Мелешко Ангеліни, Калужної Анни, Марко Юлії, Рифяк Анастасії, а розвеселив всіх читанням гуморески Павла Глазового «Кухлик» Назар Крупа.

Захід підготували керівники гуртків О.Марек, З.Козак, Б.Писко та Н.Рифяк.


Виховний захід "Осінь у танку" у Мостиському Будинку дитячої та юнацької творчості.

Метою даного заходу було сприяння емоційному та фізичному розвитку дітей з допомогою танцю, розширення знань про пори року, їх особливості, прикмети, ознайомлення з етимологією назв осінніх місяців, прищеплення любові до рідного краю, розвинення здатності відчувати красу і гармонію природи, а також тренування спостережливості, уваги, пам'яті, зв'язного мовлення.

Виступали вихованці молодшої та старшої груп танцювального гуртка під керівництвом Марек Ольги Йосифівни. Молодша група виконала танець з парасольками "Знов на дворі дощик накрапає". Вихованці старшої групи танцювали під веселу пісню "Дощик капає зі стріхи".

Діти також розгадували загадки, розповідали прислів'я, декламували вірші на осінню тематику. Дуже гарно роль Осені виконала Оля Тарапацька - вихованка старшої групи танцювального гуртка.

Велике задоволення від заходу отримали і учасники, і глядачі, які теж брали активну участь у виступі: відгадували загадки, доповнювали приказки.


Американський кіновечір "THANKSGIVING DAY/ДЕНЬ ПОДЯКИ" у Мостиському Будинку дитячої та юнацької творчості.

США - одна з найвпливовіших країн світу, важливий партнер України та, звичайно ж, англомовна держава, тому вихованці гуртка "Основи міжнародної журналістики" та старша група гуртка англійської мови протягом місяця збирали та опрацьовували цікаві факти з історії та культури Америки.

Завершити свою пізнавальну роботу на тему США діти вирішили переглядом мультфільму "Free Birds". 23 листопада американці святкували День подяки, тому було обрано мультфільм саме на цю тематику. Стрічка розповідає про історію свята та сучасні звичаї у комедійній формі.

Вихованці працювали також над перекладом рецептів традиційних американських страв, порівнювали їх із українським святковим столом.

Під час перегляду діти намагались максимально відтворити справжню атмосферу американського кінотеатру, принесли традиційну американську їжу та напої.

Вечір був дуже веселим та пізнавальним.Діти дуже позитивно реагують на нетрадиційні форми роботи. Усі висловили бажання взяти участь у наступному кіновечорі.


У НД с.Липники вихованцями Мостиського БДЮТ гуртка "історичне краєзнавство"("Просвіта")кер.Рифяк Н.М був проведений вечір-реквієм"Я бачу як важкий достиглий колос схилився над голодними дітьми"

О, миттєвосте,стій!

Дай хвилину....

На спокуту до Пам'ті йду,

По хрестах я вивчаю родину

Й колосок на надгріб'я кладу.

Страшне число у нелюдській напрузі,

Пропалює світи до глибини

У тртдцять три розп'яли Ісуса

У тртдцять третім на земному крузі

Розіп'ято мільйони без вини.

Метою даного вечора було поглибити знання гуртківців про роки Голодомору в Україні,його наслідки для українського народу;розвивати вміння співпереживати;виховувати повагу до історичного минулого;вміння вшанувати память безвинно замучених голодом людей.

Діти декламували вірші про Голодомор,ведучі розповіли про цей страшний геноцид в Україні та виконали музичні композиції "Свіча", "Алилуя".

Усіх які загинули 1932-1933 роках вшанували хвилиною мовчання,під тихі церковні дзвони діти та присутні запалили свічу пам'яті.

На завершення виступила вчитель початкових класів Врубель О.С,яка подякувала гуртківцям за змогу хоча б думками повернутися у ті злиденні часи.Олександра Степанівна із сльозами на очах розповіла історію своєї родини у роки Голодомору.

Кожна людина,як і все свідоме людство, живе у трьох вимірах:учора,сьогодні і завтра.Вчора-це наша історія.Ми не знали її. А вонна бездонна,невичерпна кирниця духу,мудрості,перемог і страждань.